Strona Główna-Miały drukuj

 

Oficjalna strona miejscowości Miały

 

 

Opiekun strony - Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego  w Miałach

(Adminstrator SRL-MIAŁY srl.mialy@wp.pl )

 

 

Strona główna

 

 

 

 

 

 

 

Od 1848 roku działa w tej okolicy ważna linia kolejowa Poznań Szczecin, która dla mieszkańców wsi jest oknem na świat.
W 1872 roku na terenie tej miejscowości uruchomiono zakład drzewny i fabrykę wełny drzewnej, który nieprzerwanie działa do dnia dzisiejszego. Wśród lokalnej zabudowy zachowało się kilka starych domów, z których najciekawsza jest chata drewniana z końca XVIII w. Innym starszym budynkiem jest szkoła z 1870 r. powiększona w 1912 r. W centrum usytuowany jest kościół rzymskokatolicki p. w. Św. Antoniego z 1909 r.
W 1919 r. w obrębie naszej miejscowości toczyły się zacięte walki Powstania Wielkopolskiego, m. in. o dworzec kolejowy. W wyniku których Miały przeszły w ręce polskie, ustalając linię demarkacyjną frontu, by później stać się punktem wyznaczającym przyszłą zachodnią granicę odradzającej się Polski. W dowód wdzięczności Powstańcom, w 1988 r. lokalna społeczność ufundowała obelisk z tablicą upamiętniającą tamte wydarzenia. Na terenie wsi działają inne organizacje, m. in. założona w 1923 r. Ochotnicza Straż Pożarna, Koło Gospodyń Wielskich, oraz Klub Seniora i Z H P.
Wieś położona wśród jezior i lasów jest dogodnym miejscem wypoczynku dla turystów z całej Polski.
Duża wieś na terenie gminy Wieleń, położona w północnej części Wielkopolski, wśród borów Puszczy Noteckiej, nad rzeką Miałą.
Wzmiankowana po raz pierwszy w dokumencie z 1564 r. jako Miały, własność królewska w starostwie wieleńskim. Osadnictwo w tej okolicy ma jednak dłuższą historię, czego dowodzą wyniki przeprowadzonych tu badań archeologicznych. Na północny wschód od wioski, nad Jez. Świętym odkryto pozostałości grodziska. Natomiast na jej krańcu południowym odkryto resztki osady późnośredniowiecznej.

 

                    
Napisz do nas!

Imię:*
Imię:*
Firma:
E-mail:*
Telefon:
* Pola obowiązkowe
Wyślij