Bieg sylwestrowy » Bieg 2016 drukuj

XL Bieg Sylwestrowy - Miały

Jubileuszowy 40. Bieg Sylwestrowy w Miałach

Tradycyjnie w Miałach stary rok pożegnano na sportowo. „Bieg Sylwestrowy” z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem i staje się istotnym punktem na mapie biegowej w Wielkopolsce. Jeden z najstarszych biegów sylwestrowych w Polsce zgromadził około 121 biegaczy na dystansie 10 km i 29 kijkarzy na dystansie 7 km.

Stadion Sportowy w Miałach podczas 40 edycji „Biegu Sylwestrowego” zgromadził rzeszę fanów amatorskiego biegania oraz mieszkańców, którzy nie wyobrażają sobie innego sposobu na zakończenie starego roku. Organizowana od 40 lat impreza biegowa posiada odpowiednią markę wśród biegów z regionu i jest chlubą tradycji sportowych Miasta i Gminy Wieleń. Zawody są również okazją na rodzinną rekreację co po raz kolejny udowodnił bieg na dystansie 100 m dla dzieci do lat 6. Najmłodszych na starcie wpierali rodzice, a każdy z 31 uczestników otrzymał upominek.

Dzieci w wieku od 7 do 10 lat rywalizowały na dystansie 1000 m. Wśród dziewcząt zwyciężyła Nikola Kupka z Rakoniewic, druga była Marcelina Błach, a podium uzupełniła Karolina Gularczyk z Kuźnicy. Rywalizację wśród chłopców zdominował Nikodem Kupka z Rakoniewic, drugi był Jakub Rudziński z Pęckowa, a trzeci Bartosz Szymczak z Wielenia.

Dystans 2000 m pokonała młodzież w wieku od 11 do 17 lat. Wśród dziewcząt najszybciej linię mety przekroczyła Hanna Krajewska z Piły. Pozostałe miejsca na podium zajęły: druga Wiktoria Dymek (Wieleń) i trzecia Julia Helwig (Pęckowo). Klasyfikację chłopców zdominowali biegacze spoza naszego powiatu. Pierwszy był Eryk Kubiś z Drezdenka, drugi Grzegorz Sarbak z Międzychodu, a trzeci Dominik Minta z Poznania.

Już po raz drugi podczas „Biegu Sylwestrowego” na dystansie 7 km rywalizowali miłośnicy spaceru nordic walking. Dla większości uczestników tej formy rywalizacji głównym celem uczestnictwa było pozytywne zakończenie starego roku i wprowadzenie w dobry nastrój sylwestrowej nocy. Wśród mężczyzn zwyciężył Stefan Helwich z Wielenia, drugi był Janusz Dubiel z Krzyża Wielkopolskiego, a trzeci Eugeniusz Gajewski z Gorzowa Wielkopolskiego. Klasyfikację kobiet wygrała Lilianna Kasprzyk z Poznania, druga była Izabela Okrzesik - Frąckowiak z Wielenia, a trzecia Grażyna Jasoń z Piły.

Największą frekwencją cieszył się bieg główny, którego dystans został zwiększony w porównaniu do lat ubiegłych do 10 km. Najszybciej na mecie zameldował się ubiegłoroczny zwycięzca Marcin Zagórny z Krosna Odrzańskiego z czasem 0:32:46, wśród kobiet zwyciężyła Patrycja Talar z Pobiedzisk z czasem 0:39:05. Klasyfikację mężczyzn uzupełnił drugi Rafał Misjan ze Strzelec Krajeńskich i trzeci Tomasz Sommer z Sulechowa. Druga wśród kobiet była Malwina Dymek z Chełstu, a trzecia Karolina Chabros z Poznania. Specjalną nagrodę ufundowaną przez sponsorów dla najlepszego zawodnika z Miałów otrzymał Jędrzej Dubkiewicz.

Wszystkie biegi zostały zmierzone za pomocą profesjonalnego, elektronicznego pomiaru czasu. Pozytywne nastawienie sportowców unosiło się nad stadionem w Miałach i przenosiło się na licznie zgromadzoną publiczność, wśród której nie zabrakło samorządowców, na czele z zastępcą Burmistrza Wielenia Janem Graczykiem i Skarbnik Agnieszką Gapską. Bieg, który ma swoją historię i specyfikę jest istotnym wydarzeniem dla mieszkańców i rozgrzewką przed najbardziej roztańczoną nocą w ciągu roku. Od trzech edycji organizatorem biegu jest Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego w Miałach, które systematycznie podwyższa standard rywalizacji. Zwiększająca się ilość uczestników, często spoza regionu, zadowolenie mieszkańców, wsparcie wieleńskiego samorządu są bodźcami do dalszej pracy nad rozwojem biegu. Organizatorzy już teraz zapraszają w ostatni dzień 2017 roku na 41. „Bieg Sylwestrowy” w Miałach.